Karl Marx

5 Mayıs 1818'de Avukat Heinrich Marx (1808'e kadar: Hirsch Mordechai) ve eşi Henriette'nin( Pressburg)da dokuz çocuğunun üçüncüsü olarak dünyaya geldi.

Responsive image
YAZAR
Jonathan Sperber
DOSYA BOYUTU
4,82 MB
YAYIN TARIHI
2014
DIL
Türkçe
ISBN
9789750516511

Karl Marx harika bir kitap. Bu kitabın yazarı Jonathan Sperber. mobilityweekbg.com'ye kaydolun ve Jonathan Sperber'den Karl Marx kitabını ve diğer kitapları ücretsiz olarak indirin.


"Belki de 19. yüzyılın ilk yarısındaki koşulları ele alan Marx'ı, geçmişe bakarak geleceğe ışık tutan biri olarak anlamak, onu tarihsel gelişmelerin öngörüsü sağlam bir yorumcusu olarak anlamaktan daha yararlı olacaktır."-JONATHAN SPERBER-Karl Marx hakkında hâlâ öğrenecek bir şey kalmış olabilir mi? Tarihçi Jonathan Sperber'in eseri, bu sorunun cevabının "evet" olduğunu kanıtlıyor. Düşüncesi ve eylemiyle modern çağın kutup yıldızlarından olan Karl Marx'ın hayatını, farklı açılardan görmemizi sağlayan bir kitap Sperber'inki… Bu biyografi her şeyden önce, klişeleşmiş ifadesiyle, "insan olarak Marx"ı tanımayı sağlıyor. Romantize etmeden, mitleştirmeden, zaafları içindeki büyüklüğünü anlatarak… İnsanlarla ilişkilerine, hırslarına, kaygılarına, bu arada örneğin hayat yoldaşı Engels'le dostluğuna ışık tutarak… Kitap elbette büyük düşünürün sadece "özel" hayatına değil, düşünce ve siyaset hayatına da bütün ayrıntısıyla eğiliyor. Onun Hegel etkisiyle müsbet bilimlerin ve pozitivizmin cazibesi arasındaki enerji akımıyla oluşan düşünce dünyasını da inceliyor Sperber. Kitabın belki en özgün yanı şu: 19. yüzyıl Avrupası uzmanı olan yazar, Marx'ın hayatını, düşüncesini ve eylemini, yaşadığı dönemin koşullarına oturtarak anlamaya eğiliyor. Büyük bir titizlikle, ayrıntı ve hakikat sevgisiyle yapıyor bunu. Marx'ı bir 19. yüzyıl romanının içinde okuyoruz!"Sürükleyici, kılı kırk yaran bir araştırma…"-New York Times-"Olağanüstü ayrıntılı… parıldayan bir kitap"-Tageszeitung-(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 520Baskı Yılı: 2014Dili: TürkçeYayınevi: İletişim Yayıncılık 


5 Mayıs 1818'de Avukat Heinrich Marx (1808'e kadar: Hirsch Mordechai) ve eşi Henriette'nin( Pressburg)da dokuz çocuğunun üçüncüsü olarak dünyaya geldi.