Ejderha ve Kelebek

16.25 TL. Beyaz önlükleriyle sardılar masanın çevresini. Ben varım masada. Boylu boyunca varım. Bir otopsi masası bu. Hayır ölmedim. Vücudumun içini kurcalamayacaklar.

Responsive image
YAZAR
A. Ali Ural
DOSYA BOYUTU
2,16 MB
YAYIN TARIHI
2010
DIL
Türkçe
ISBN
9786054056668

Bir Ejderha ve Kelebek kitabı indirmek ister misin? Doğru yoldasın! Ejderha ve Kelebek kitabını web sitemizde mobilityweekbg.com adresinde bulabilirsiniz. Bu kitap A. Ali Ural tarafından yazılmıştır.


A. Ali Ural'ın on birinci kitabı geçtiğimiz günlerde okuruyla buluştu: Ejderha ve Kelebek, Kapakta türü 'Deneme' olarak belirlense de aldanmayın. Ejderha ve Kelebek; özünde bir sözlük. Fakat bildiğiniz sözlüklerden değil. Kelimelerin öyküleri, şiirleri, anıları var. Her biri nefes alıp veriyor ve nefes alıp verdiriyor. Bir rehber gibi bayrağını sallayarak yanına çağırıyor sizi. Sonra beni izleyin, diyerek diyar diyar gezdiriyor sizi. Sonu sonsuzluğa karışan bir yolculuk bu. Açıklamak yerine bulandıran, karıştıran bir sözlük Ejderha ve Kelebek. Okuyucuya bilmeceler soruyor. Sözcükleri satır aralarına gizliyor. Adeta bir oyun. dinlendirmek yerine yormayı seviyor Ali Ural, okşamak yerine küçük iğneler batırarak uyandırıyor.Ejderha ve Kelebek, uykuya dalmadan önce okunan kitaplara benzemiyor hiç. Yazarın geçtiğimiz yıl yayınladığı Tek Kelimelik Sözlük'ün devamı Ejderha ve Kelebek. Tek Kelimelik Sözlük'te elli kelime vardı, Ejderha ve Kelebek'te kırk dokuz kelime var. İki ciltteki toplam 99 kelime, tek bir sözcüğü sayıklıyor. Çünkü bütün nesneler tek, bütün sorular bir cevaptan ibaret. Nasıl ki ressamlar renkleri birbirine karıştırınca Beyaz'ı elde ederler, A.Ali Ural da kelimeleri birbirine karıştırarak tek bir sözcüğe varıyor. Yazar; okuyucuya soruyor: Sen kimsin, Ejderha mı Kelebek mi? Okuyucu yanıtlıyor: Kelebek! Ali Ural, gülüyor ve aynayı gösteriyor, burnundan dumanlar çıkan bir ejderha görüyor okuyucu karşısında ve ürküyor. Fakat sınav bununla bitmiyor. 'Cevap' kelimesini tanıtmak için 'Soru'dan başlıyor. 'Bulmak' sözcüğünü, 'Aramak' fiiliyle açıklıyor. Cevap anahtarını ise kitabın sonuna değil başına koymuş. 'İçindekiler' kısmında, alfabetik sırayla kelimeler, sayfa numaralarıyla birlikte ifşa edilmiş. Dileyen bu sayfayı bir çırpıda çevirip bilmeceleri tek başına çözebilir. 1998 yılında, şiir kitabıyla edebiyat severlerin eline ilk eserini tutuşturan yazarın edebi macerası hayli karmaşık. Okurlarını şaşırtmayı ve koşturmayı seven Ural, bunu sadece yazdıklarıyla değil, seçtiği edebi türlerle de sağlıyor. Şiirle başlayan serüven; deneme ve öyküyle devam etmiş. 2004 yılında tek kitaba, tek bir türün yetmeyeceğini anlayan Ural, edebi tarzlar içinden seçimini yapmış: Hepsini. Ural'ın kadim okuyucuları, şiiri, öyküyü, mektubu, incelemeyi tek bir kitapta bulmaya alıştı artık. Şairin labirentlerinde dolaşırken nereye bakacaklarını, hangi yöne adım atacaklarını hissediyorlar. Bütün türler, 'şiir'e çıkıyor ne de olsa. Bu çetrefilli yola bir kere alışan, düz yollara geri dönmek istemiyor.Sayfa Sayısı: 167Baskı Yılı: 2010Dili: TürkçeYayınevi: Şule Yayınları 


17.50 TL. Beyaz önlükleriyle sardılar masanın çevresini. Ben varım masada. Boylu boyunca varım. Bir otopsi masası bu. Hayır ölmedim. Vücudumun içini kurcalamayacaklar.